Regulamin rekrutacji dzieci na rok 2021/2022
w Przedszkolu nr 80 „Słoneczna Dolinka” w Warszawie
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148)
- Rozporządzenie MEN z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.( Dz. U. 2019 poz.1737)
- Uchwała nr XLI/1061/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r. ze zm. tzw. kryteria samorządowe.
- Statut Przedszkola nr 80 „Słoneczna Dolinka” w Warszawie.
§ 1
SKŁADANIE WNIOSKÓW
- Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola składają na kolejny rok szkolny „Deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej” w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
- Postępowanie rekrutacyjne dla kandydatów odbywa się wyłącznie na wolne miejsca, na pisemny wniosek rodzica o przyjęcie dziecka do wybranego w elektronicznym systemie rekrutacyjnym na pierwszym miejscu na liście preferencji wyboru przedszkola złożony u dyrektora przedszkola.
§ 2
ZASADY PRZYJĘĆ
- Do Przedszkola nr 80 „Słoneczna Dolinka” w Warszawie, przyjmowane są dzieci w wieku 3-5 lat, zamieszkałe na terenie m. st. Warszawy. W przypadku złożenia przez rodziców „deklaracji o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej” dziecka 6-letniego w przedszkolu, dyrektor przedszkola ma obowiązek przyjąć takie oświadczenie.
- Rodzice/prawni opiekunowie zamieszkali poza Warszawą mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka dopiero w postępowaniu uzupełniającym, które będzie prowadzane po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli przedszkole będzie dysponowało wolnymi miejscami.
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez Dyrektora przedszkola.
- Zgodnie z Ustawą z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148): Dzieci w wieku 3–5 lat mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli wskazanych we wniosku, burmistrz dzielnicy, wskaże rodzicom inne przedszkole, które przyjmie dziecko.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji na dany rok szkolny, opracowanym przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy.
- Przydział dzieci do konkretnych oddziałów w przedszkolu nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja grup przedszkolnych uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną.
§ 3
KRYTERIA PRZYJĘĆ
- W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola obowiązują kryteria ustawowe (art 131 ust.2 ustawy Prawo oświatowe) oraz kryteria samorządowe (uchwała nr XLI/1061/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r. ze zmianami).
- W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (I etap ), a następnie kryteria samorządowe (II etap).
- Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
- W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna w przedszkolu rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
- Kryteria ustawowe:
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
- Kryteria samorządowe:
- dziecko sześcioletnie objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz dziecko pięcioletnie i dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym, ubiegające się do przedszkola położonego nie dalej niż 3 km od miejsca zamieszkania.
- dziecko, którego rodzice/opiekunowie prawni albo rodzic/opiekun prawny mieszkają/a w m.st. Warszawie i rozliczają/-a podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie m.st. Warszawy.
- dziecko poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub dziecko, które ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie może zostać zaszczepione, zgodnie z Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w/s obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 753 z późn. zm.)
- dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko.
- dziecko, którego rodzeństwo w roku szkolnym na który prowadzona jest rekrutacja będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację przedszkolną w przedszkolu wskazanym na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie.
- dochód na osobę w rodzinie dziecka w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 100% kwoty, o której mowa w art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (przysługuje 1 pkt), a w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 100% kwoty, o której mowa powyżej, liczbę punktów oblicza się dzieląc tę kwotę przez dochód na osobę w rodzinie dziecka.
§ 4
WARUNKI I DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE SPEŁNIANIE USTALONYCH KRYTERIÓW
- Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych (art. 150 ust.2 pkt 1 ustawa Prawo oświatowe):
- oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata;
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 697).
- prawomocny wyroku sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem;
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 575, z późn. zm.).
Dokumenty składa się w oryginale, formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
- Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów samorządowych (uchwała nr XLI/1061/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r.)
- oświadczenie o zamieszkaniu dziecka w odległości do 3 km od przedszkola lub szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, do której ubiega się o przyjęcie – obowiązuje tylko w przypadku dziecka 6-letniego.
- kopia spersonalizowanej warszawskiej karty zbliżeniowej lub innych kart wprowadzonych lub zaakceptowanych przez ZTM z wgranym uprawnieniem Karty Warszawiaka ( tzw. e-hologram), uprawniających do przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego ze zniżką lub kopia pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie, lub zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), lub urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu (UPO).
- oświadczenie o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub niewykonaniu obowiązkowych szczepień ochronnych dziecko, ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza zgodnie z Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w/s obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 753 z późn. zm.);
- zaświadczenie lekarza specjalisty o stwierdzonej u dziecka alergii pokarmowej o szerokim zakresie eliminacyjnym produktów spożywczych lub chorobie wymagającej indywidualnej diety;
- zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu albo zaświadczenie o wykonywaniu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej;
- wydruk ze strony internetowej CEIDG albo informacja z Krajowego Rejestru Sądowego;
- zaświadczenie o prowadzeniu gospodarstwa rolnego;
- oświadczenie o wysokości dochodu na osobę w rodzinie, liczbie osób w rodzinie oraz wysokości dochodu w rodzinie będącej podstawą obliczenia wysokości dochodu na osobę w rodzinie kandydata;
- uprawnienie do skorzystania przez rodziców z kryterium: dziecko, którego rodzeństwo w kolejnym roku szkolnym na który jest prowadzona rekrutacja, będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację w przedszkolu wskazanym na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie, potwierdza na wniosku dyrektor przedszkola wskazanego na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie.
Kopie dokumentów wskazanych w pkt.2 poświadcza za zgodność z oryginałem rodzic/opiekun prawny dziecka.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
- Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
§ 5
ZASADY TWORZENIA I DZIAŁANIA KOMISJI REKRUTACYJNEJ
- Dyrektor Przedszkola Nr 80 „Słoneczna Dolinka” powołuje komisję w drodze Zarządzenia.
- Dyrektor wyznacza skład komisji i jej przewodniczącego.
- W skład komisji rekrutacyjnej wchodzi 3 nauczycieli.
- Komisja rekrutacyjna działa zgodnie z „Harmonogramem rekrutacji” na dany rok szkolny opracowany przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy.
- Przewodniczący komisji czuwa nad prawidłowym przebiegiem pracy komisji.
- Przewodniczący komisji ma obowiązek sporządzić informację o podjętych czynnościach potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach lub informację o wystosowaniu prośby do burmistrza właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności, przypadku wątpliwości co do ich prawidłowości.
- Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:
- sporządzenie listy kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej, w przypadku których zweryfikowano spełnienie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym;
- sporządzenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych;
- sporządzenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych;
- sporządzenie protokołów postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego zgodnie z Rozporządzeniem MEN z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.
§ 6
ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
- Składanie deklaracji o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej na kolejny rok szkolny, przez rodziców/prawnych opiekunów dzieci przyjętych w poprzednich latach szkolnych.
- Przyjmowanie wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkola na dany rok szkolny.
- Przyjmowanie kandydatów na wolne miejsca, jakimi dysponuje przedszkole, zachowując kolejność stosowania kryteriów i zasad określonych w regulaminie.
- Podanie do publicznej wiadomości listy dzieci wstępnie zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
- Pisemne potwierdzenia przez rodziców/prawnych opiekunów wyboru konkretnego przedszkola.
- Podanie do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
- Postępowanie odwoławcze.
§ 7
POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
- Ustala się następujące etapy postępowania odwoławczego:
- składanie przez rodziców/prawnych opiekunów do komisji rekrutacyjnej wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka;
- rozpatrywanie przez komisję rekrutacyjną wniosków rodziców/prawnych opiekunów i sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka;
- składanie przez rodziców/ prawnych opiekunów do dyrektora przedszkola odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej;
- rozpatrywanie przez dyrektora przedszkola odwołania rodziców/prawnych opiekunów od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
- Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.
§ 8
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Za wnioski i deklaracje dzieci zakwalifikowanych uważa się te, które obejmują dzieci zamieszkałe na terenie m. st. Warszawy oraz zostały złożone w wymaganym terminie.
- „Deklaracje o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej” oraz wnioski złożone po wyznaczonym terminie nie będą przyjmowane.
- W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
- Formularz zgłoszenia dziecka do przedszkola podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka, podpisy złożone na formularzu są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych w formularzu ze stanem faktycznym.
- Listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola, o których mowa w regulaminie nie są tożsame z listami dzieci przyjętych do przedszkola.
- Pod pojęciem „wielodzietności rodziny” rozumie się rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci.
- Za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że wychowuje wspólnie, co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 25.01.2021 r.